^Powrót
Historia Powstania Warsztatów Muzycznych
W 1971 roku zaakceptowano pomysł zmiany odbywających się do tej pory w Chodzieży przeglądów i festiwali muzycznych organizowanych przez KMM „ASTRY” na obóz-szkółkę jazzową pod nazwą „Warsztaty Muzyczne”. Rozpoczęła się trwająca już ponad 40 lat historia specyficznej formy muzycznego dokształcania. Warsztaty dojrzewały stając się imprezą coraz bardziej znaczącą w polskim ruchu jazzowym. Zostały przyjęte z entuzjazmem zarówno przez muzyków, uczestników, jak i przez publiczność. Skupiały coraz większe rzesze uczestników z kraju i zagranicy.
Powodzenie Warsztatów w Chodzieży było wynikiem doboru kadry instruktorskiej się jazzowych profesjonalistów, wśród których byli: Krzesimir Dębisk, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Stanisław Sojka, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski. Nie zabrakło na Warsztatach gwiazd zza oceanu, między innymi gościł amerykański multiinstrumentalista Don Cherry oraz Lucille Armstrong – wdowa po niekwestionowanym królu jazzu L. Armstrongu.
Do Chodzieży przyjeżdżają odpowiadający określonym wymogom młodzi muzycy, którzy uczestniczą w dwutygodniowych warsztatach. W ciągu ponad 40 lat próbowano różnych koncepcji dydaktycznych i organizacyjnych. Jednakże nie zmieniła się ogólna zasada pracy z uczestnikami Warsztatów, polegająca na bezpośrednich spotkaniach amatorów z profesjonalistami. Zasada ta realizowana jest poprzez dużą ilość zajęć w poszczególnych klasach instrumentalnych, grupach, zespołach oraz klasie wokalnej. Znaczna część czasu przeznaczona jest na konsultacje indywidualne i ćwiczenia własne, prelekcje spotkania i próby gry improwizowanej podczas wieczornych jam sessions. Zwieńczeniem Warsztatów jest koncert galowy, w którym obok profesjonalistów występują uczestnicy prezentując wyniki dwutygodniowej. Warsztaty Muzyczne w Chodzieży zyskały sobie wierną publiczność. Liczne kontakty z udziałem wyśmienitej kadry, niepowtarzalna atmosfera nocnych jam sessions – cieszą się od wielu lat uznaniem, zainteresowaniem nie tylko amatorów muzycznych wrażeń, ale i szeroko komentujących te wydarzenia mass-mediów.
Chodzież 1971(w nazwie zmieniał się tylko rok)
30 listopada 1968
Założenie Klubu Miłośników Muzyki „ASTRY” - MDK Chodzież.
14 września 1969
Przegląd Amatorskich Grup Muzycznych Chodzież 69 – MDK Chodzież.
11 września 1970
II PAGM Chodzież 70 - Powiatowy Dom Kultury.
13 września
Pomysł zmiany PAGMu na Warsztaty Muzyczne z udziałem Komisji d/s
Amatorskiego Ruchu Jazzowego PSJ p.Jan Abstawski. Podczas podsumowania zakończonego
II PAGMu (podjęto decyzję o rezygnacji z kolejnego festiwalu na rzecz edukacji).
18-31 sierpnia 1971
I Warsztaty Muzyczne Chodzież 71 organizatorzy PDK Chodzież wraz z KMM ASTRY
Komisja d/s Amatorskiego Ruchu Jazzowego PSJ oraz Centralny Ośrodek metodyki Upowszechniania Kultury.
Kadrę tworzyli pp Lucjan Kaszycki,Tomasz Stańko, Janusz
Stefański, Jan Jarczyk, Marek Podkanowicz, Zbigniew Saifert, Marek
Gołębiowski, Bronisław Suchanek. Uczestników ca 70 osób.
Kwiecień 1972
Na III Ogólnopolskiej Giełdzie Programowej Klubów i Domów Kultury - scenariusz „Warsztaty Muzyczne Chodzież” zdobywa wyróżnienie a stale modyfikowany sprawdza się przez kolejne lata.
1991 – 1993
Warsztaty Muzyczne „Chodzież w Puławach”.
1994
Warsztaty Muzyczne Chodzież wraz z nieodłącznym swoim Logo projektu
p. Marka Karmowskiego wracają do Chodzieży i trwają do dzisiaj. Obecni organizatorzy;
Ministerstwo Kultury i D.N, Fundacja Współpracy Polsko Niemieckiej, Urząd Marszałkowski,
STOART, Urząd Miasta Ch-ż, Urząd Gminy Ch-ż, podmioty prywatne. Uczestnicy ca 150 -200 osób.
Dziecięcych Warsztatów Muzycznych Margonin 91
Organizatorzy; Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Pile, ZGPSJ, Urząd Miasta i Gminy Margonin, KJ Music p.Krystyny Janicz w następnych latach doszło Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kadra z 1994roku; Kierownictwo organizacyjne Wiesław Wasielewski Kierownictwo muzyczne i gitara Piotr Lemański, vocal. Roman Hudaszek, fortepian Piotr Kaużny, Carlos Malcolm Kuba, instrumenty klawiszowe Agnieszka Rochala, perkusja Józef Eliasz, taniec Angelika Wojtys, lektorat j. angielskiego Danuta Matysik, historia jazzu Andrzej Matysik, cd. winni uzupełnić pp. Wojciech Burzyński ,Marcin Kita organizujący imprezę w późniejszych latach.
W.W.