^Powrót
Do sukcesu potrzeba wytrwałości, entuzjazmu i łutu szczęścia....
Początek lat 60-tych. Do Polski dociera fala muzyki młodzieżowej, zwanej popularnie big beat, czyli mocne uderzenie. Fascynuje odmiennością brzmienia, nieznanymi dotąd rytmami, nazwiskami idoli o światowej sławie. My tez chcemy tak grać! To już w 1964 roku, w niewielkim mieście Wielkopolski rozpoczyna swoje pierwsze próby zespół muzyki młodzieżowej, co w tych latach w Polsce nie było rzeczą prostą. Wtedy wszystko było trudne – brakowało im dobrych instrumentów i sprzętu nagłaśniającego, swoje próby przeprowadzał w mieszkaniach entuzjastów tego typu muzyki, już na starcie był skazany na totalna porażkę. Nie pomogła pomoc wspaniałego muzyka Norberta Szudrowicza, chłopcy nie mogli myśleć o stworzeniu zespołu z prawdziwego zdarzenia. Brak jakiegokolwiek sprzętu nagłaśniającego dokonał ostatecznej zagłady zespołu. Liderzy, tego pierwszego zespołu nigdy nie przestali marzyć o stworzeniu zespołu, jednocześnie nieustannie doskonaląc swoje umiejętności i pogłębiając teoretyczną wiedzę muzyczną. I nastąpił ten jeden dzień wiosną 1968 roku, w którym dostali szansę, w postaci pomocy od wielkiego nauczyciela i wychowawcy młodzieży Zenona Goślińskiego. Zespół, już w zupełnie innym składzie, nieustannie borykający się z nieprawdopodobnymi problemami sprzętowymi, po pierwszych koncertach zdobył nie spotykaną rzesze fanów, której nie spodziewał się żaden z członków grupy.
Zaangażowanie się młodzieży miasta Chodzieży, bo właśnie w tym mieście Wielkopolski ma miejsce ta historia, spowodowało, że zespół wystąpił z inicjatywą do Kierownika Zenona Goślińskiego aby powołać do życia „FAN KLUB MUZYKI MŁODZIEŻOWEJ”, który będzie wspomagał dalszy rozwój zespołu. Aby instytucjonalnie i finansowo wspomagać rozwój zespołu 20 listopada 1968 roku oficjalnie powołano przy DKDiM Fan-klub Muzyki Młodzieżowej „ASTRY”. Zapamiętajmy tą datę, dało to początek działaniom, dzięki którym Chodzież stała się znaczącym miejscem na mapie muzycznych wydarzeń w naszym kraju. Ogłoszono konkurs na nazwę zespołu. Konkurs ten wygrał kierownik DKDiM, proponując nazwę zespołu z pierwszych liter nazwisk członków grupy nazwę „Cynobry", w której grali: Andrzej Cyrulik (gitara, piano), Czesław (gitara basowa) i Jerzy (gitara) Neumann (bracia), Bogdan Brygier (perkusja). Nazwę Klubu zaproponował Jerzy Neumann, co po bardzo owocnej dyskusji zostało przyjęte. Prezesem Klubu został wybrany Wiesław Wasielewski, wspaniały człowiek i organizator.
Zespół z wielkim powodzeniem gra do tańca na cotygodniowych imprezach w DKDiM, których popularność sięgała daleko poza granice miasta Chodzieży.
Grupa Cynobry bierze udział w Przeglądach Amatorskich Grup Muzycznych organizowanych przez DKDiM w Chodzieży i Klub ASTRY , gdzie grupa odnosi również znaczące sukcesy.