^Powrót
KRÓTKA HISTORIA KLUBU MIŁOŚNIKÓW MUZYKI ASTRY
Połączyła ich muzyka i … jeszcze coś
Wszystko zaczęło się w listopadzie 1968 roku. 30 młodych (wówczas) mieszkańców Chodzieży miało już dosyć bezczynnego chodzenia po ulicach, czy przesiadywania w zadymionych kawiarniach. Zamarzyło im się nieco inne spędzanie czasu wolnego. A że łączyła ich fascynacja muzyką, zwaną w tamtych czasach big-bitową, postanowili utworzyć Klub Miłośników Muzyki. Jerzy Neumann rzucił propozycję, by nazwać go „Astry” - i tak się stało. Schronienie dla siebie znaleźli w gościnnym Domu Kultury Dzieci i Młodzieży (przemianowanym później na Młodzieżowy Dom Kultury), którego szefem był niezapomniany Zenon Gośliński.
Żeby zachować jednak kolejność zdarzeń, koniecznie trzeba przywołać wiosnę 1968 roku. Wtedy kilku młodych chłopaków postanowiło założyć w Chodzieży zespół muzyczny. Dzisiaj wydaje się to prostą sprawą, ale w tamtym okresie było zupełnie inaczej. Na szczęście znaleźli patrona – dyrektora Domu Kultury Dzieci i Młodzieży Zenona Goślińskiego, który „przygarnął” ich do swojej placówki. Tak powstał zespół CYNOBRY, którego nazwę podczas bezsennej nocy wymyślił właśnie pan Zenon: „CY” - od gitarzysty i pianisty Andrzeja Cyrulika, „NO” - od braci Jerzego i Czesława Neumannów (gitara i gitara basowa), „BRY” - od perkusisty Bogdana Brygiera. Mimo niewyobrażalnych dzisiaj kłopotów ze sprzętem, już po pierwszych koncertach zespół zyskał rzesze fanów, co dla samych członków było zaskoczeniem. Aby można było sprostać coraz większym oczekiwaniom, muzycy wystąpili z inicjatywą powołania fan-klubu, wspierającego ich działalność. Odzewem na tę propozycję było powstanie KMM ASTRY.
Jak wynika z kroniki „Astrów”, pierwsze zebranie organizacyjne odbyło się 20 listopada 1968 roku. Wtedy oficjalną chęć wstąpienia do Klubu wyrazili: Ewa Boguszyńska, Bogdan Brygier, Andrzej Cyrulik, Ewa Cichocka, Barbara Góral, Hanna Góral, Mirosław Górski, Tadeusz Grośty, Elżbieta Krzyżaniak, Elżbieta Kulczyńska, Tamara Kozera, Jerzy Neumann, Czesław Neumann, Alicja Troszczyńska, Halina Urban, Czesław Urban, Hieronim Nowowiejski, Danuta Januchowska, Lech Ksycki, Marcin Kyciak, Andrzej Maślak, Andrzej Piontek, Grzegorz Andrzejewski, Zdzisław Bartkowiak, Bronisław Głów, Gertruda Sadek, Czesława Śramska, Ignacy Wałkowski, Janusz Skwierzyński, Zbigniew Szulc, Wiesław Wasielewski. Na tym samym posiedzeniu wybrano pierwsze władze Klubu: prezesem został Wiesław Wasielewski, jego zastępcą Zbigniew Szulc, sekretarzem Ewa Cichocka, skarbnikiem Barbara Góral.
Potem spotykali się co tydzień, a bywało, że i każdego dnia, by realizować przyjęty wspólnie program działania. Wszyscy „wychodzili ze skóry”, aby z mieszaniny zapału, dobrych chęci i braku doświadczenia, ukształtować profil działalności, odpowiadający wszystkim członkom. Najpierw były dyskusje o muzyce, układanie własnych „list przebojów”, potem wieczorki taneczne (pojęcie dyskoteki wówczas jeszcze nie funkcjonowało), zapraszanie na klubowe koncerty zespołów, solistów, często znanych i cenionych w całej Polsce.
Członkom KMM ASTRY ciągle jednak było mało. Zaczęli organizować imprezy na większą skalę. W 1969 roku zorganizowali ogólnopolski Przegląd Amatorskich Grup Muzycznych (PAGM), powtórzony w roku następnym. W tym samym roku – 1970, Klub przeniósł się do Powiatowego Domu Kultury (dzisiejszy ChDK), gdzie działalność nabrała jeszcze większego rozmachu. Powstały nowe sekcje, nowe formy działalności, nowy zespół AFEKT. Coraz silniejszy wpływ na zainteresowania członków Klubu miała muzyka jazzowa, co zaowocowało propozycją zorganizowania w 1971 roku w Chodzieży Warsztatów Muzycznych, które odbywają się do dzisiaj.
W 1973 roku przy ASTRACH powstała grupa wokalno – instrumentalna LABIRYNT, która w kolejnych latach odnosiła znaczące sukcesy na wielu scenach muzycznych w całym kraju. Była laureatem „Jarocina”, festiwalu opolskiego, nagrywała w radiu i telewizji. Po wielu latach nastąpiła zmiana nazwy na NOWA SZKOŁA MUZYCZNA i … kolejne sukcesy.
Działalność KMM ASTRY nie ograniczała się jednak tylko do muzyki. Członków Klubu od początku łączyło coś więcej, niż tylko fascynacja tą „gałęzią sztuki”. Stanowili specyficzną społeczność, zgrany kolektyw. Wspólnie obchodzili swoje imieniny, „zbierali się” z okazji świąt, dzielili się radościami i kłopotami. (W okresie kilku pierwszych lat działalności zawiązało się sporo „klubowych małżeństw”. Przykład dał sam prezes.
Kiedy w listopadzie 1973 roku obchodzili swoją pierwszą rocznicę (5-lecie), postanowili organizować jubileuszowe uroczystości co 5 lat. Tak też robili. Lata uciekały, dzieci rosły, a oni … ciągle „big-bitowcy”. W pamięci wielu członków na zawsze zapewne zapadły spotkania z okazji 25 - lecia Klubu (wówczas ASTRY otrzymały zbiorową Honorową Odznakę za Zasługi dla Miasta Chodzieży), czy z okazji 40 – lecia. Oj były to imprezy, oj były to bale.
Po latach „pewnego uspokojenia”, grupa astrowiczów postanowiła ponownie „zakasać rękawy”. Powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Klub Miłośników Muzyki Astry w Chodzieży, które zamierza kontynuować to, co w minionych latach było najcenniejsze, oraz wzbogacić działalność nowymi pomysłami, nowymi propozycjami.
Ryszard Cichocki