^Powrót

MICHAŁ KIELAK

Wielkopolanin z urodzenia obywatel świata odnoszący sukcesy z zespołami bluesowymi z całej Polski, uznany za granicą, instruktor muzyczny w Chodzieskim Domu Kultury od kilku lat mieszka w Chodzieży.

Wieloletnią współpracę z Michałem Kielakiem postanowiliśmy uhonorować przyjęciem go do naszego grona i nadać mu status członka honorowego Stowarzyszenia „Klub Miłośników Muzyki ASTRY”

 

Kielak urodził się w 1977 r w Poznaniu. W wieku 15 lat na poważnie zainteresował się harmonijką ustną. Jako osiemnastolatek nawiązał współpracę z bydgoską grupą Green Grass, z którą nagrał płyty „Tańcz z nami” (2001) i „One Man Band” (2004).

W 2002 r. związał się z inowrocławskim zespołem Szulerzy, z którym wydał płyty „Bez Ciebie” (2003), „Pilnuj się!” (2005) oraz „Gra w piki daje wyniki” (2004). Wiosną 2003 r. w duecie z Jaromim, znakomitym tekściarzem, wokalistą i multiinstrumentalistą zespołu Blues Flowers, nagrał płytę „Cielak & Jaromi – Rozum Cielęcy”.

W 2002 roku zdobył czwarte miejsce na festiwalu harmonijek ustnych Bydgoszcz Harmonica Meeting, zaś w ankiecie Blues Top 2003 uzyskał drugą pozycję w kategorii „Harmonijkarz roku”. Został też doceniony w kategorii „Bluesowa osobowość roku”.

W 2003 z pomocą przyjaciół, wśród których znalazł się Jarosław Tioskow, lider Kasy Chorych, nagrał pierwszą swoją płytę solowa. Był to jego osobisty hołd złożony legendarnemu harmonijkarzowi Ryszardowi Skibińskiemu. Płyta „Michał ‘Cielak’ Kielak –  Tribute to Ryszard ‘Skiba’ Skibiński” została znakomicie przyjęta przez krytykę i fanów (druga pozycja w ankiecie Blues Top 2003 w kategorii „Płyta roku”). Album sprzedał się w sporej jak na bluesa liczbie egzemplarzy i był jedyną polską płytą dystrybuowaną i polecaną przez słynny, amerykański portal internetowy www.kharps.com specjalizujący się w propagowaniu bluesa granego na harmonijce ustnej.

W 2005 roku razem z Magdą Piskorczyk uczestniczył w International Blues Challenge w Memphis, gdzie rok rocznie odbywa się najbardziej prestiżowy konkurs wykonawców bluesowych na świecie. Michał i Magda byli pierwszymi Polakami, którzy w tej imprezie wzięli udział i, co ważne, znakomicie się zaprezentowali. Szczególne znaczenie miał ów wyjazd dla Michała, którego gra na harmonijce zrobiła olbrzymie wrażenie. Po wysłuchaniu jego improwizacji Ronnie Ray, harmonijkarz i lider poważanej przez amerykańskie media branżowe grupy The Coolers, nazwał go „(…) jednym z najlepszych w całej Europie”. Niebywały, górujący nad amerykańskimi instrumentalistami poziom Kielaka docenił sam Steady Rollin’ Bob Margolin, legenda bluesowej gitary, wieloletni członek zespołu Muddy Watersa zapraszając go na scenę do wspólnego jamowania. Było to dla Michała wielkie przeżycie koronujące jego dotychczasowe osiągnięcia i piękna zachęta do dalszej, wytężonej pracy.

W 2005 roku Kielak został członkiem zespołu Adama Kulisza Coolish Blues Session. Było to zwieńczenie dłuższej znajomości, której wcześniejszymi epizodami były: udział w nagraniu płyty Kulisza „Blues Navigator: Live In Harenda” oraz koncert gromadzący największe gwiazdy polskiego bluesa „Polish Blues Session”. W duecie z Kuliszem nagrał Kielak płytę „100% Cotton Blues”, która była intymnym spotkaniem dwóch muzycznych osobowości, w czasie którego blues z Delty połączył się pięknie ze śląską wrażliwością. Pod szyldem K-3 z udziałem perkusisty Tomka Karkoszki zagrali w Polsce wiele koncertów (ponad 100 rocznie). 

Po wieloletniej, okazjonalnej współpracy w 2008 roku został Kielak stałym członkiem zespołu Kasa Chorych– legendy polskiego bluesa, z którą nagrał cztery płyty (na trzech wystąpił również w roli producenta). 

31 października 2009, w niemieckim miasteczku Eutin, wspólnie z Adamem Kuliszem wystąpił na kolejnej edycji Baltic Blues Challenge, w której nagrodą była kwalifikacja do International Blues Chalenge 2010 w Memphis (USA).

W 2009 roku razem z zespołem Kasa Chorych został wyróżniony prestiżową nagrodą „Fryderyk” w kategorii „Płyta Roku – Blues” za album „Koncertowo!”. 

W 2010 roku razem z czołowymi polskimi harmonijkarzami: Tomkiem Kamińskim, Bartkiem Łęczyckim i Łukaszem Wiśniewskim powołał do życia bluesową super-grupę Harmonijkowy Atak, z którą wydał album „Harpcore” (2011). Płyta uzyskała pierwsze miejsce w kategorii „Płyta Roku 2011” w ankiecie Blues Top. 

Od 2015 roku blisko współpracuje z Leszkiem Winderem i Śląską Grupą Bluesową.

W 2016 roku wystąpił na jednym z najstarszych festiwali gromadzących mistrzów harmonijki ustnej „Battle Of Blues Harps” w Los Angeles.

W 2017 roku nawiązał współpracę z białoruską formacją The Road Dogs, z którą regularnie koncertował na Białorusi i w Polsce. Harmonijkę Kielaka można usłyszeć na wydanej w 2019 roku płycie białoruskiego zespołu „Circle of blues”.

W 2018 odbył Kielak ogólnopolskie tourne z zespołem amerykańskiego harmonijkarza bluesowego, wokalisty, weterana sceny west coast bluesa Johna Cliftona.

W 2019 wystąpił na Guangzhou Harmonica Festival w Chinach oraz podczas Memoriału Jona Lorda w Warszawie.

Rok 2021 rozpoczął od wydania swojej drugiej solowej płyty „Unique”, na której pojawiła się plejada znakomitości polskiej sceny muzycznej.

Bez zbytniej przesady wypada zauważyć, że Michał Kielak wystąpił na wszystkich festiwalach bluesowych w kraju, między innymi na Rawie Blues w Katowicach, Blues Express w Zakrzewie, Bluesadzie w Szczecinie, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Jesieni z Bluesem w Białymstoku, Toruń Blues Meeting, Jimiway Blues Festival w Ostrowie Wielkopolskim i wielu innych.

Na swoim koncie ma występy w różnych okazjonalnych konfiguracjach, m.in. z: Sebastianem Riedlem, Romkiem Puchowskim, Tymonem Tymańskim, Leszkiem Winderem, Janem Gałachem, Adamem Kuliszem, Jakubem Andrzejewskim, Bartkiem Szopińskim oraz z grupami Cree, Krzak, Pokój Numer 3, Czarny Pies, Śląska Grupa Bluesowa i wielu innymi. Wypada zaznaczyć, że nie ogranicza się do współpracy wyłącznie z przedstawicielami sceny bluesowej. Wspierał takich wykonawców jak Dubska (reggae), Ania Rusowicz (rock) czy Jurek Paterski (country).

Jego harmonijkę można usłyszeć na kilkudziesięciu płytach i to nie tylko bluesowych. Regularnie zdobywa laury w plebiscycie Blues Top kwartalnika „Twój Blues”. W sumie aż dziesięć razy zwyciężył w kategorii „Harmonijkarz Roku”.

 

 

 

 

Adam Wendt

 

Adam Wendt - honorowy członek Klubu. Swą karierę muzyka jazzowego zaczynał w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku, jako wielokrotny uczestnik, słuchacz „ Warsztatów Muzycznych” w Chodzieży. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (studia magisterskie, dyplom z wyróżnieniem w klasie saksofonu Jerzego Jarosika, 1989.  Kariera edukacyjna zatoczyła koło w Chodzieży z „ucznia na mistrza”, będąc już znanym i uznanym wirtuozem  saksofonu, został  wykładowcą dla młodych adeptów jazzu na naszych Warsztatach Jazzowych - Chodzież (później Cho jazz) i jest nim do chwili obecnej.

Aktywnie uczestniczy w uroczystościach jubileuszowych Klubu.

więcej informacji

 

 

 

.

 

 

ARTUR DUTKIEWICZ

 

 

Artur Dutkiewicz w trakcie 47 Warsztatów Jazzowych Cho-Jazz 2017 został Honorowym członkiem naszego klubu.

          Pianista i kompozytor. „Ambasador  jazzu” (Jazz Forum Magazine 12/2012); wystąpił z koncertami w ponad 100 krajach świata. Promuje kulturę polską za granicą, podkreślając swoje korzenie.

       Pochodzi z Pińczowa (woj. Świętokrzyskie). Jest Honorowym Obywatelem tego miasta.

         Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej  w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r.

         Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej

w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”.

         Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.

         Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r.

         Koncertował ze znakomitymi muzykami m.in.: z Tomaszem Szukalskim, z którym występował przez 25 lat tworząc Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz Duet Szukalski / Dutkiewicz,  z Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem.

         Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Izmir European Jazz Festival, Chopin au Jardin Festival - Paryż.

         Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka, zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli "Proces" Kafki i "Taniec Lokatora".

         Artur Dutkiewicz prowadzi własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO. Ostatnie albumy tria „Hendrix Piano”, „Prana”, „Traveller”, zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. Artysta wykonuje również recitale SOLO, m.in. z programem „Mazurki” - kompozycje własne pianisty w formie mazurka, wydane na płycie „Mazurki”.

         W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje solowe wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur  i przesłaniem pokoju dla świata.

         Artur Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w ponad 100 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.

Mazurek Africa

 

 

Ważniejsze koncerty:

 

Chopin au Jardin Festival – Paris 2017

De Lamar House – New York 2017

Izmir European Jazz Festival - Turkey 2017

CANADA TOUR 2016 (Vancouver, Edmonton, Calgary , Kelowna)

Joseph Conrad Concert Hall - Hongkong 2016

House of ARM / Philharmonic Hall -  Skopje 2016

Zamek Królewski – Warszawa 2016

AUSTRALIA / NEW ZEALAND TOUR 2016 (Auckland, Waiheke Island, Wellington, Tauranga, Hamilton, Sydney, Canberra, Melbourne, Perth)

Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi 2015

AUSTRALIA TOUR 2015 (Adelaide/Brighton Concert Hall, Perth Int. Jazz Festival, Melbourne Int. Jazz Festival, Brisbane Int. Jazz Fest., Sydney/Foundry 616)

Wellington Int. Jazz Festival – Wellington 2015

Salihara Theatre – Jakarta 2015

Palacio Foz – Lisbon 2015

St. Katarine Church Concert Hall – Vilnius 2015

Festival de Jazz Europeau – Brasilia 2015

EuroJazz Festival -  Mexico City 2015

ASIAN TOUR (China, Thailand, Vietnam) 2014

Auditori Axa, Barcelona 2014

Sudashiri Sobha Concert Hall – Bangkok 2014

Polish Jazz For Budapest Festival - Budapest 2013

Quimera Festival - Mexico 2013

Kontu Festival – Helsinki 2013   

Music Conservatory - Moscow 2013

Jazz Bez Festiival - Lvov, Philharmonic Hall 2012

A-Train Jazz Club - Berlin 2012

BJ Ninegates Jazz Festival – Beijing 2012

ASIAN TOUR (China, Singapore, India) 2012

Hue Festival - Vietnam 2012

BALKAN TOUR (Slovenia, Bosnia, Macedonia, Albania) 2012

Mersin Music Festival - Turkey 2012

Dusseldorf Jazz Rally Festival 2011

Salle de Moliere - Lyon 2011

World Culture Festival, Olympic Stadium - Berlin 2011

Notturni in Palestro Festival - Milan 2011

Sonidos Urbanos Festival - Lima 2011

Katzen Art Center - Washington 2010

Glasgow Jazz Festival 2010

Ethno Jazz Festival - Thessaloniki 2010

Porgy & Bess Jazz Club - Vienna 2010

The National Opera - Beijing 2010

CHINA TOUR (Beijing, Guangzhou, Shenzhen, Hong Kong Concert Halls) 2010

 

 

 

www.arturdutkiewicz.pl

 

 

Nice Social Bookmark

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest
Pin It
Copyrigcht © 2013 Chodzieski KMM Astry